Hudba - jej rezonancie a tvorcovia
Expozícia V GJK v období máj 2016 - december 2016
V roku 2016 boli vystavené diela s hudobnou tematikou s názvom Hudba, jej rezonancie a tvorcovia.
Detail
Obdobie expozície
máj 2016 – december 2016
Počet vystavených diel
48 plastík, 47 medailí, 46 reliéfov
Talent Jána Kulicha, prebudený už v útlom veku, sa opieral o jeho živý kontakt s tradíciou v rodine, kde hlavne pieseň a hudba boli základnou esenciou života. Tento talent mal neustále pred sebou aj čulé pulzovanie tradícií v rodnej Zvolenskej Slatine. Vyrastal v prostredí, v ktorom pieseň, hudba a tradícia žili. Mnohé nepotreboval objavovať, no za mnohým išiel aj neskôr sám k žriedlu. Stalo sa mu to potrebou, aj obsahom hľadania. Jeho tvorba sa uberala rôznymi smermi a prijímala rozmanité spoločenské impulzy. Aj keď používal rôzne techniky, formy a materiály, jeho upnutie sa na podnety z tradícií a ich nositeľov, mu ostalo sudbou na plných 70 rokov tvorivého hľadania.
V roku 2016 boli vystavené v galérii vo Zvolenskej Slatine diela s hudobnou tématikou s názvom Hudba, jej rezonancie a tvorcovia.
Okrem portrétnej a figurálnej tvorby, zobrazujúcej dnes už legendy ľudovej kultúry Slovenska - Rinalda Oláha, fujaristov Martina Sanitrára a uja Kubinca, gajdoša Michelíka, fenomenálneho choreografa Juraja Kubánku, nájdu návštevníci aj kompozície muzikantov z Čierneho Balogu, Hrochote, či Oravy, fujaristov, tanečníkov, gajdošov. Nechýbala kolekcia medailí, vytvorená k okrúhlym výročiam Podpolianskych slávností v Detve, súbor originálov liatych medailí k súťaži výrobcov ľudových nástrojov Instrumentum Excellens, ale ani mnohé ďalšie.
Portrét Alexandra Moyzesa, skica svetoznámeho Luciana Pavarottiho, prvý súťažný návrh na pamätník Jána Levoslava Bellu z roku 1952, kolekcia drobných plastík afrických hudobníkov, inšpirovaná cestou v Egypte a Guinei v roku 1968. Prvýkrát bol vystavený súbor liatych bronzových plakiet s portrétmi 45 svetových hudobných skladateľov, posledné dokončené dielo Jána Kulicha.