Galéria Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine opäť otvorená!

Ján Kulich vo svojom ateliéri

Po zimnej prestávke bude 26. apríla 2016 opäť sprístupnená Galéria Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine. Galéria bola slávnostne otvorená v júli 2015 spolu s výstavou „Piliere a klenby národnej kultúry Slovenska“. Počas prvých štyroch mesiacov jej otvorenia ju navštívilo viac ako 1500 návštevníkov.

Poslaním galérie je oboznámiť širokú verejnosť s dielom sochára – národného umelca prof. Jána Kulicha. Vzhľadom na rozsah jeho tvorby nie je možné vystaviť celé dielo naraz.
Bude sa prezentovať postupne, v jednotlivých tematických okruhoch, ktorým sa celý život venoval: osobnosti a symboly ľudových tradícií, historické a dejinné udalosti, rodina a priatelia, hudobné motívy, osobnosti národnej kultúry.

Prvý expozičný celok diel Jána Kulicha s názvom „Piliere a klenby národnej kultúry Slovenska“ bude vystavený už len do 25. mája 2016. Ťažisko tvoria plastiky zo zváraného železa, v technike, v ktorej dosiahol Kulich výnimočné majstrovstvo: súsošie Solúnski bratia, portrét Ľudovíta Štúra, Morena a Zvončiar. Jadro výstavy tvoria plastiky a medaily osobností našich kultúrnych dejín: Matej Bel, Anton Bernolák, Matej Hrebenda, Milo Urban, Milan Rúfus, Martin Kukučín, Andrej Sládkovič, Marína, Detvan a mnoho ďalších.

Už 1. júna 2016 bude nainštalovaný ďalší tématický okruh „Hudba, jej rezonancie a tvorcovia“. Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s celoživotnou témou Jána Kulicha. Uvidia prvé sošky a reliéfy z detských čias (najstaršia z nich má 81 rokov, Kulich ju vystrúhal ako 5-ročný). Portréty výnimočných tvorcov ľudovej hudby – Rinalda Oláha, Dušíka, Martina Sanitrára, Juraja Kubinca, skupinové kompozície muzikantov z Terchovej, Hrochote, Balogu, Oravy, fujaristov, tanečníkov, gajdošov, nebude chýbať kolekcia medailí, vytvorená k okrúhlym výročiam Podpolianskych slávností v Detve. Za pozornosť bude stáť aj portrét Alexandra Moyzesa, skica svetoznámeho Luciana Pavarottiho, prvý súťažný návrh na pamätník Jána Levoslava Bellu z roku 1952, kolekcia drobných plastík afrických hudobníkov, inšpirovaná cestou v Egypte a Guinei v roku 1968. Prvýkrát bude vystavený súbor liatych plakiet s portrétmi 45 svetových hudobných skladateľov, ako jedno z posledných diel Jána Kulicha z rokov 2011 a 2012.

PhDr. Ester Plicková, CSc., etnografka a umelecká fotografka, napísala v katalógu v roku 1985: „Ak veľké umenie spočíva v precítení ducha národa a jeho estetickej konkretizácii, tak je ním bezvýhradne dielo národného umelca Jána KULICHA.“